, Imieniny:
Jesteś na: Turystyka Zabytki Kościół pw św. Apostołów Piotra i Pawła
Gmina
Gmina
Turystyka
Turystyka
Inwestycje
Inwestycje
Zabytki
Kościół pw św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół pw św. Apostołów Piotra i Pawła

16-04-2013

Kościół murowany pod koniec XV lub na początku XVI wieku. Jest najstarszy w powiecie lubartowskim i należy do najstarszych w całym województwie lubelskim. Mimo przekształceń zachował gotycką bryłę, co na Lubelszczyźnie stanowi ewenement.

Kościół murowany, wybudowany w 1459 r., pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. W latach 70-tych XVI w. zajęli go kalwini. Ok. 1610 r. znalazł się ponownie w posiadaniu katolików. Budowla była w wielkim zaniedbaniu, remonty zaczęto jednak przeprowadzać ok. 1679 r., m.in. wykonano portal. Na początku XVIII w. dobudowano 2 kruchty i kaplicę. W XIX w. odnowiono ściany, położono posadzki, naprawiono dach i pod koniec gruntownie wyremontowano, dobudowując jeszcze kaplicę Matki Bożej, przybudówkę i wieżyczkę.

Podczas I wojny światowej kościół był częściowo uszkodzony, prace remontowe przeciągały się do 1930 i 1938 r. Świątynia jest murowana z cegły, jednonawowa, otynkowana, późnogotycka z przekształceniami (barok, odrodzenie). Przy prezbiterium zakrystia ze skarbcem na piętrze oraz od strony południowej - czworoboczną kaplicą Pana Jezusa wybudowana w 1734 r., a po przeciwnej - analogiczna - Matki Bożej (1894-97). Do nawy przylega kruchta dobudowana w okresie późniejszym, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę, wyposażenie wnętrza rokokowe, uzupełnione w XX w. W ołtarzu głównym obraz Przemienienia Pańskiego (Józef Buchbinder, 1900 r.) oraz 4 ołtarze boczne: 2 przy tęczy - w lewym obraz św. Stanisława BM (J. Buchbinder, 1904) i Niepokalanego Poczęcia NMP (XVIII w.?) i w zwieńczeniu - Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w. W ołtarzu prawym - obrazy św. Antoniego (J. Buchbinder, 1904 r.), Matki Bożej Szkaplerznej (Buchbinder, 1904 r.) i w zwieńczeniu - św. Józefa. Ponadto są 2 ołtarze w kaplicach: po prawej - ołtarz z dużym krucyfiksem (Antoni Panasiuk z Warszawy, koniec XIX w.), w lewej - ołtarz z figurą Matki Bożej. Renowacja wszystkich ołtarzy została przeprowadzona w latach 1992-98. Na chórze muzycznym organy z 1925 r. - ofiara hr. Zamoyskiego. Chrzcielnica z przełomu XVIII/XIX w. Przechowuje się m.in. także zabytkowe feretrony i ornaty; są również zabytkowe obrazy, epitafia i nagrobki. Obok kościoła murowana dzwonnica z cegły z 2 dzwonami firmy Felczyńskiego z Przemyśla z 1954 r. W Kamionce jest także zabytkowa figura przydrożna z 1838 r., w Rudce Gołębskiej przydrożna, murowana kapliczka z ok. poł. XIX w.; w Kozłówce - kaplica drewniana, przydrożna z XIX w. i obok murowana, współczesna, w Dąbrówce - drewniana kapliczka przydrożna z I poł. XIX w.

(źródło:http://www.kamionka.parafia.info.pl/)

Powrót do działu tematycznego Powrót