Liderem projektu jest Gmina Kamionka, która powołuje Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji na bazie i z wykorzystaniem potencja partnerów: Zespołu Szkól im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z siedzibą w Kamionce i Szkoły Podstawowej im. Orła Białego z siedzibą w Samoklęskach.
Celem głównym LOWE jest aktywizacja dorosłych osób ze społeczności lokalnej na rzecz rozwoju umiejętności stanowiących podstawę dla nieformalnego uczenia się przez całe życie niezbędnych na rynku pracy, a także dla rozwoju osobistego i społecznego.
Celem LOWE w Gminie Kamionka jest:
wykorzystanie potencjału szkół i środowisk lokalnych do prowadzenia działań na rzecz aktywności edukacyjnej osób dorosłych – mieszkańców Gminy Kamionka, w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych, w tym kompetencji wychowawczych, społecznych, osobistych, a także tych potrzebnych na rynku pracy, jak również rozwijania metod i narzędzi pracy kadry nauczycielskiej szkół z osobami dorosłymi, w szczególności będą to osoby:
mające utrudniony dostęp do form edukacji dla osób dorosłych,
mające niski poziom wykształcenia lub wykształcenie wymagające aktualizacji,
dorosłe związane z rolnictwem,
dorosłe nieaktywne zawodowo lub bezrobotne,
dorosłe podlegające formom pomocy społecznej i wsparcia rodziny,
dorosłe w wieku powyżej 25r.ż.,
pracujące, które chciałyby podnieść swoje kompetencje kluczowe.
Grupa docelowa (uczestnicy) LOWE:
w ramach wdrażania modelu LOWE w Gminie Kamiona grupę docelową stanowić będą osoby dorosłe – mieszkańcy gminy (200 osób), w tym rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci realizujących obowiązek szkolny.
Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy naszej Gminy będą mogli bezpłatnie podnosić swoje umiejętności i kompetencje.
Rozwinięte w ramach oferty LOWE kompetencje kluczowe można wykorzystać, między innymi w poszukiwaniu ofert pracy lub zmiany pracy, poprawie swojego statusu w pracy, przekonywaniu do siebie pracodawców i współpracowników, załatwianiu spraw urzędowych, nawiązywaniu nowych kontaktów społecznych, wchodzeniu w nowe wzory małej przedsiębiorczości, uczestniczeniu w grupach społecznych, poprawianiu relacji w rodzinie i w otwieraniu wielu innych ścieżek.
Szkolenia organizowane będą w trakcie tygodnia lub w weekendy.
W ramach powyższego projektu będą realizowane m.in. działania w zakresie:
rozwijania umiejętności porozumiewania się w języku obcym w formie warsztatów z języka francuskiego lub angielskiego;
rozwijania kompetencji informatycznych w formie zajęć z obsługi komputera oraz korzystania z usług internetowych;
rozwijania świadomości i ekspresji kulturalnej w formie warsztatów tanecznych; warsztatów emisyjno-wokalnych i rękodzieła;
rozwijania inicjatywności i przedsiębiorczości – warsztaty z zakresu technik sprzedaży i reklamy; warsztaty kulinarne;
rozwijania umiejętności uczenia się oraz kompetencji społecznych i obywatelskich poprzez udział w zajęciach sportowych;
rozwijania kompetencji społecznych i obywatelskich w formie warsztatów dla rodziców; warsztaty jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i stresem;
Plik do pobrania: